Site Loader
ul Oksywska 44A 34-900 Kielce

Obecnie nasz telewizor z różnego rodzaju sprzętem łączymy za pomocą kabla HDMI, w ten sposób podłączymy odtwarzacz DVD, Blu-Ray, konsole do gier.

Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaje kabli, obecnie na rynku możemy znaleźć kilka standardów, które różnią się możliwościami przesyłu obrazu. Nowoczesne kable HDMI 2.0 mogą przesyłać obraz 4K, obecnie większość telewizorów oferowanych na rynku posiada matryce w tym standardzie, dlatego też warto wybrać odpowiedni kabel.

Jak wybrać odpowiedni kabel HDMI do naszego telewizora?

Kabel HDMI w standardzie HDMI 2.0

W przypadku starszych standardów, takich jak HDMI 1.4, ograniczona była rozdzielczość oraz ilość wyświetlanych klatek na minutę, dlatego też jeżeli wybieramy kabel do nowego telewizora, powinniśmy zwrócić uwagę na standard 2.0. Oczywiście jest to kabel, który może przesyłać duże ilości danych, nawet do 18 Gb/s. Jednak jeżeli posiadamy telewizor w standardzie Full HD, z pewnością możemy wybrać kabel HDMI w starszym standardzie, który z pewnością będzie nieco tańszy. Naturalnie powinniśmy zwrócić uwagę na jego długość, nie zawsze dłuższy oznacza lepszy, dzięki dobraniu odpowiedniej długości możemy uniknąć plątaniny kabli. Naturalnie innym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, będzie izolacja. Wybranie kabla z izolacją z siatki metalowej pomoże wyeliminować różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne.

Istotny może być także sposób prowadzenia kabli, często do telewizora, który wisi na naszej ścianie, będziemy puszczali kable jedną wiązką, znajdą się tam kable odpowiedzialne za obraz, dźwięk oraz zasilanie. W tym przypadku kabel zasilający może prowadzić to pewnych zakłóceń, dlatego warto zwrócić na to uwagę, dodatkowo także pamiętajmy, aby kable się nie plątały, nie przecinały. Dobrym wyborem będzie kabel ze złotą końcówką, który będzie lepiej ją chronił, pamiętajmy iż kabel będziemy niekiedy odpinać, dlatego też jest to element, który może ulec zużyciu.

Oczywiście kabel hdmi może posiadać certyfikat HDMI 2.0, niekiedy możemy spotkać kable oznaczone jedynie prędkością przepustowości. W tym przypadku również będzie to odpowiedni kabel, który nie posiada certyfikatu, jednak spełnia jego wymagania.

Post Author: Weronika