Wszystkie budynki i budowle, które są rozbierane, burzone lub w inny sposób usuwane z nieruchomości, muszą zostać zniszczone w odpowiedni i bezpieczny sposób.
Podczas rozbiórki obowiązują również wymagania zawarte w przepisach budowlanych dotyczących ochrony pieszych i okolicznych terenów. Rozbiórka oznacza burzenie, rozbieranie lub usuwanie budynku lub konstrukcji lub ich części w celu całkowitego lub częściowego ich usunięcia budynków w celu przygotowania do odbudowy lub przebudowy budynku lub konstrukcji. Wyspecjalizowani wykonawcy rozbiórek, wykonujący różne typy i stosujący wiele metod wyburzeń, są bardzo poszukiwanymi przedsiębiorstwami, szczególnie w rozwijających się miastach i okolicach. Rozbiórka wnętrz to rozbiórka wewnętrznych części konstrukcji z zachowaniem części zewnętrznej, zwykle w ramach przygotowań do projektu renowacji. Zwykle obejmuje to usunięcie ścian, sufitów, oraz rur.
Projekt wyburzenia selektywnego polega na usunięciu określonych części wewnętrznych lub zewnętrznych budynku przy jednoczesnym zabezpieczeniu pozostałej konstrukcji oraz pobliskich konstrukcji i terenów.
Stosuje się również demontaż lub rozbiórkę konstrukcji w celu zachowania elementów do ponownego użycia, recyklingu lub renowacji. Demontaż jest generalnie bardziej pracochłonny niż selektywna rozbiórka. Całkowite wyburzenie całej konstrukcji można osiągnąć różnymi metodami, takimi jak rozbiórka mechaniczna, wysadzenie za pomocą materiałów wybuchowych, czy kula wyburzeniowa. Rozbiórka mechaniczna wykorzystuje specjalistyczny sprzęt budowlany i narzędzia. Należą do nich koparki hydrauliczne wyposażone w wyspecjalizowany osprzęt, który rozbija beton i stal, skutecznie krusząc konstrukcję. Takie wyposażenie dostarcza Osa Polska – osprzęt wyburzeniowy wysokiej jakości do rozbiórek budynków. Istnieje również wysoce wyspecjalizowany typ wyburzania, w którym wykorzystuje się materiały wybuchowe do burzenia wysokich konstrukcji poprzez podważanie podpór konstrukcyjnych, tak że budynek zapada się we własnym śladzie lub wzdłuż z góry określonej ścieżki. Implozja jest jednak stosowana w mniej niż 1 procencie projektów rozbiórkowych.