Site Loader
ul Oksywska 44A 34-900 Kielce

W dzisiejszych czasach ludzie mają do czynienia z wieloma schorzeniami o charakterze psychicznym.

Jednym z poważniejszych problemów jest szeroko pojęta choroba alkoholowa. Objawia się ona uzależnieniem od spożywania produktów zawierających w składzie alkohol. Trzeba pamiętać, że na alkoholizm nie zapada się od razu, tylko jest to powolny, długofalowy proces. Obejmuje on wiele etapów, które można łatwiej lub trudniej rozpoznać. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, ponieważ właściwe rozpoznanie konkretnej fazy alkoholizmu przekłada się na skuteczniejsze leczenie w przyszłości.

Alkoholizm i jego różne fazy

Co warto wiedzieć o fazach alkoholizmu?

Początkowe fazy choroby alkoholowej są trudne do wykrycia i mogą być skutecznie ukrywane przez osoby uzależnione. Najczęściej takie etapy wstępne wiążą się z piciem weekendowym oraz w każdej wolnej chwili. Osoba uzależniona zauważa, że nie potrafi zorganizować swojego czasu wolnego bez alkoholu, a picie sprawia jej przyjemność. Taka faza może trwać nawet przez wiele lat i osoba chora oraz jej najbliższe otoczenie mogą nie widzieć w tym nic złego.

Takie z pozoru niewinne picie w weekendy i w czasie wolnym, może powoli przerodzić się w codzienne przyjmowanie coraz większych ilości alkoholu. W końcowych fazach osoba uzależniona zaniedbuje własną rodzinę, pracę oraz zdrowie. Wiąże się to z zaniedbaniem wyglądu i higieny oraz wylądowaniem w tak zwanym marginesie społecznym. Leczenie zaawansowanej fazy alkoholizmu jest bardzo trudne i czasochłonne. To dlatego dobrze jest rozpoznać wcześniejsze etapy tego problemu i podjąć stosowne działania.

Obecnie w kraju działa wiele placówek, których specjalizacją jest terapia i odwyk online oraz w formie stacjonarnej. Działania te polegają na spotkaniach indywidualnych z terapeutą lub na terapiach grupowych, podczas których można się wzajemnie motywować oraz dzielić się doświadczeniami. W przypadku terapii indywidualnej, może się ona odbywać w ramach osobistych spotkań z terapeutą, jak również podczas sesji on-line. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu na przeszukiwaniu zasobów Internetu w poszukiwaniu skutecznych terapeutów.

Post Author: Weronika