Wiele urządzeń elektronicznych zasilanych jest za pomocą różnego rodzaju baterii, dobrym przykładem jest nasz telefon komórkowy. Dzięki baterii będziemy mogli przez wiele dni korzystać z naszego telefonu.
Jednak z czasem wytrzymałość naszej baterii jest coraz mniejsza. Każda bateria ma określoną ilość cykli ładowania, z czasem więc jej pojemność będzie coraz mniejsza. Na tej samej zasadzie działają baterie w naszych laptopach i tabletach. Kiedy nasza komórka jest już stosunkowo stara wówczas dobrze jest ją wymienić, w starym telefonie bateria może zasilać nasz telefon jedynie przez godzinę. Obecnie możemy także doładować nasz telefon za pomocą przenośnego power banku. Zasada działania baterii czy akumulatora jest bardzo podobna. Wewnątrz baterii znajdują się dwie elektrody, anoda i katoda. Są one podłączone do złączy akumulatora. Anoda jest biegunem ujemnym, a katoda jest biegunem dodatnim. Cała bateria jest w pojemniku wykonanym z metalu. Katoda z tlenku metalu znajduje się w wewnętrznej ściance pojemnika. Metalowa anoda znajduje się wewnątrz, pomiędzy tymi dwiema elektrodami znajduje się ciecz zwana elektrolitem.
Aby nie doszło do zwarcia między elektrodami, między nimi umieszczana jest warstwa separatora. Ujemny biegun baterii, anoda, dostarcza elektrony, które są ładowane elektrycznie ujemnie.
Biegun dodatni akumulatora, katoda, zbiera je z anody. Prąd przepływa od anody do katody. Ten prąd sprawia, że nasz telefon komórkowy jest zasilany i działa. W większości urządzeń elektronicznych zasilanych bateriami są obecnie baterie litowo jonowe, potrafią zasilać urządzenia, przy optymalnej cenie ogniw. Obecnie znajdziemy wiele różnych sprzętów, które mogą być zasilane bateriami, dobrym przykładem będzie wkrętarka, którą możemy zabrać w każde miejsce, i używać bez konieczności podłączania jej do sieci. Często wkrętarki wyposażone są w dwie baterie, zatem, kiedy jedna jest wykorzystywana, druga jest ładowana. Dzięki temu nie trzeba będzie robić przerw w pracy.