Prace takie jak roboty ziemne prowadzone są przeważnie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych maszyn, takich jak chociażby koparki. Niekiedy prace ziemne prowadzone mogą być jedynie przez pracowników, jeśli jest to na przykład budowa domu jednorodzinnego.
Czasem, jednak nawet jeśli chodzi o tego rodzaju roboty ziemne, stosuje się tak zwane minikoparki, które w znacznej mierze skracają czas potrzebny do przygotowania wykopów. Kolejnym etapem budowy będzie oczywiście przygotowanie fundamentów. Prace te wyglądają podobnie, niezależnie od tego czy jest to budownictwo tradycyjne, czy też są to fundamenty pod domki prefabrykowane. Z kilku dość oczywistych powodów roboty ziemne nie mogą być wykonywane, jeśli temperatura spadnie poniżej zera stopni. Pierwszym z powodów, dla którego roboty ziemne nie mogą być w takim wypadku prowadzone, jest oczywiście to, że zmarznięty grunt nie nadaje się w żadnym wypadku do przeprowadzania wykopów. Nawet jeśli roboty ziemne przeprowadza się z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, to w przypadku mrozów i tak muszą być one przerwane.
Innym powodem jest też to, że narażony na działanie tak niskich temperatur grunt nie nadaje się do stawiania fundamentów.
W przypadku niektórych prac ziemnych mogą przydatne być kotwy gruntowe, które mogą znaleźć zastosowanie w przypadku budy tuneli. Dzięki nim możemy ustabilizować grunt, i bezpiecznie wykonywać prace. Robotnicy wykonujący prace ziemne zobowiązani są do przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Bardzo często prace ziemne wykonywane są przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją pracę na budowie. Każdy z robotników, który prace ziemne wykonuje, posiadać powinien odpowiedni strój ochrony. Najważniejsze jego elementy to oczywiście kask, kamizelka odblaskowa oraz buty ochronne. W przypadku butów ochronnych, powinny zostać wyposażone w specjalne wzmocnienia. Najodpowiedniejsze będą takie z metalowymi czubkami oraz oczywiście odporną na przebicia podeszwą.