Korzystanie z modelu rozwoju oprogramowania Agile ma wiele zalet, takich jak szybsze podejmowanie decyzji, większą współpracę w zespole i lepsze wersje oprogramowania.
Umożliwia szybszą informację zwrotną od użytkownika i udoskonalenie produktu oraz umożliwia zmianę priorytetów, gdy potrzeby biznesowe się zmieniają lub gdy opinie użytkowników nie są dokładnie takie, jak można się spodziewać. Wiele organizacji czerpie korzyści z rozwoju oprogramowania. Jednak wprowadzenie podejścia Agile może być trudne warto jednak przekonać decydentów, że może poprawić dostarczanie aplikacji klientom. Agile to możliwość tworzenia zmian i reagowania na nie. Jest to sposób radzenia sobie z niepewnym i burzliwym środowiskiem programowania, a ostatecznie odnieść sukces. Agile to iteracyjne podejście do dostarczania oprogramowania, które buduje oprogramowanie stopniowo od początku projektu, zamiast próbować dostarczyć je od razu pod koniec. Działa poprzez dzielenie projektów na małe fragmenty funkcji użytkownika, nadawanie im priorytetów, a następnie ciągłe dostarczanie ich w krótkich dwutygodniowych cyklach zwanych iteracjami to podstawa metodologii Agile. Prawidłowo działające oprogramowanie jest podstawową miarą sukcesu. Jeśli zespół zastosuje podstawy metodologi Agile, jakość poprawia się, ponieważ testy zaczynają się od pierwszego dnia.
Widoczność poprawia się, ponieważ jesteś w połowie drogi przez projekt, gdy zbudowałeś 1/2 funkcji, a ryzyko jest zmniejszone, ponieważ otrzymujesz informacje zwrotne wcześnie.
Klienci również są zadowoleni, ponieważ mogą na bieżąco wprowadzać zmiany w projekcie bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Certyfikat agile pm jest w wielu branżach doceniany przez pracodawców, a specjaliści podnoszący swoje kwalifikacje są odpowiednimi kandydatami na dobre stanowiska. Wdrażanie procesów Agile pozwala na zmiany zgodnie z przewagą konkurencyjną klienta. Dbałość o doskonałość techniczną i odpowiedni projekt zwiększają skuteczność metodologii Agile. Zespół programistów pracując nad tym, aby produkt stał się bardziej efektywny, dostosowuje swoje zachowanie do projektu końcowego.