Site Loader
ul Oksywska 44A 34-900 Kielce

Ból szyi lub pleców możesz przypisać zmęczonym mięśniom lub sztywnym stawom. Ale te objawy mogą być również spowodowane przez część twojego ciała, o której prawdopodobnie nie słyszałeś: powięź.

Do niedawna ta sieć tkanek w całym ciele nie była powszechnie znana, mimo że odgrywa ważną rolę w każdym wykonywanym ruchu. Powięź jest to cienka obudowa tkanki łącznej, która otacza i utrzymuje na miejscu wszystkie narządy, naczynia krwionośne, kości, włókna nerwowe i mięśnie. Tkanka nie tylko zapewnia wewnętrzną strukturę, powięź ma nerwy, które sprawiają, że jest prawie tak samo wrażliwa jak skóra. Zdrowa powięź jest gładka, śliska i elastyczna oraz pozwala na swobodne ruchy stawów i mięśni. Czynniki, które powodują, że powięź staje się gumowata i kurczy się ( adhezja), obejmują styl życia o ograniczonej aktywności fizycznej, przeciążenia mięśni, uraz, kontuzja lub operacja. Ustalenie, czy ból spowodowany jest przez mięśnie, stawy lub powięź, może być trudne. Zasadniczo urazy mięśni i problemy ze stawami są gorsze, im bardziej się poruszasz. Zrosty i choroby powięzi zwykle czuje się lepiej podczas ruchu, a także dobrze reagują na terapię cieplną, która pomaga przywrócić elastyczność tkanki. U niektórych osób zrosty mogą się z czasem pogarszać, powodując ściskanie powięzi i skręcanie otaczających ją mięśni. Może to powodować twarde, delikatne węzły w mięśniach, zwane punktami spustowymi.

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego jest stanem, w którym te punkty spustowe powodują ból podczas ruchu, gdy wywierany jest nacisk, lub w pozornie niezwiązanych częściach ciała (ból wskazany). Więcej informacji przeczytasz na stronie https://www.fitxpress.pl/powiez-miesniowa-choroby-i-terapie/. Leczenie koncentruje się na łagodzeniu bólu i rozluźnieniu napiętych powięzi i włókien mięśniowych. Opcje medyczne obejmują środki przeciwbólowe, fizykoterapię i zastrzyki leków bezpośrednio w punktach spustowych. Regularne rozciąganie jest niezbędne dla dobrego zdrowia. Zmniejsza ryzyko stanów zapalnych i problemów strukturalnych w ciele. Zaplanuj wiele sesji masażu terapeutycznego z doświadczonym terapeutą, który może znaleźć i wywierać nacisk na uwalnianie węzłów.

Post Author: Weronika