Montaż paneli słonecznych i całego systemu fotowoltaicznego to możliwość oszczędzenia wydatków na ogrzewanie.
Wszyscy, ci którzy praną zamontować kolektory słoneczne w ich przypadku duże znaczenie posiadają także warunki mikroklimatyczne. Aby optymalnie wykorzystać energię słońca kolektory słoneczne muszą być umieszczone w punkcie o jak największym nasłonecznieniu. Oczywistym jest, iż cała inwestycja zwróci się nam nieco szybciej jeżeli złożymy je w punkcie o możliwie największej ilości dni słonecznych. Co prawda w naszym kraju nie ma zbytnio dużych różnic między różnymi województwami, jednakże da się je dostrzec jeżeli chodzi o kierunek ustawienia, zatem trzeba skierować kolektory słoneczne we właściwą nasłonecznioną stronę.
Sposobem na oszczędzaniu energii potrzebnej do podgrzania wody są z pewnością kolektory, dzięki którym możemy uzyskać do tego potrzebne ciepło. Do tego potrzebna będzie także cała specjalna instalacja wodna, obsługująca kolektory. Pompa, wymusza zatem obieg wody, jaka po prostu stygnie w czasie krążenia w górach.
Przed każdym sezonem grzewczym, powinniśmy wiedzieć o odpowiednim sprawdzeniu całej instalacji.
Z pewnością ważne będzie odpowietrzenie kaloryferów, zwracając przy tym szczególną uwagę na kaloryfery znajdujące się najwyżej, zazwyczaj najwyższym punktem będzie odpowietrzacz kaloryfera umiejscowionego w łazience na górnym piętrze. Oczywiście kolektory będą jedynie dogrzewały, więc musimy posiadać inny urządzenia grzewcze. Bezpośrednio energia słoneczna na elektryczną zamieniana jest za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Tego typu ogniwo to dioda półprzewodnikowa, w której pod wpływem światła powstaje napięcie elektryczne. System fotowoltaiczny składa się z układu ogniw, elektronicznego układu sterującego i systemu magazynującego energię czyli specjalnych baterii. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się także fotowoltaika z dotacją, dzięki niej można zmniejszać obciążenia finansowe firmy. Jest to bardzo ciekawe i przyszłościowe rozwiązanie, które z biegiem lat z pewnością się zwróci.